PEYGAMBER SEVGİSİ SALONA SIĞMADI...

HABERLER » PEYGAMBER SEVGİSİ SALONA SIĞMADI...
share on facebook  tweet  share on google  print  

PEYGAMBER SEVGİSİ SALONA SIĞMADI...

"HABERLER" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
PEYGAMBER

Her yıl 1-20 Nisan tarihleri arasında yurt içi ve yurt dışında kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında “İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Şebinkarahisar Şubesi“ tarafından “Hz Peygamber (s.a.s.) ve İnsan Onuru” konulu program düzenlendi.

Programa, İlçe Kaymakamı Sayın Avni ORAL, Belediye Başkan Vekili Temel MELETLİ, İlçe Emniyet Müdürü Eren ÖZTÜRK, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Hikmet AKSU, Alucra İlçe Müftüsü Mehmet Reşat ŞAVLI, kamu kurumlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlçe Müftümüzün öncülüğünde Türkiye Diyanet Vakfı desteği ile Kapalı Spor Salonundaki ana programa Şebinkarahisarlılar büyük ilgi gösterdi. Tribünlerin dolması nedeniyle birçok vatandaş programı salonun zemininde yere oturarak ve merdiven boşluklarında ayakta izlemek zorunda kaldı.

Programın sunuculuğunu İlçemiz Kavaklar Mahalle Camii İmam-Hatibi Esman KARAKURT yaptı.

İlçemiz İkioğul Mahalle Camii İmam-Hatibi Necdet ÇİFTCİ’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, İlçe Müftümüz Sayın adem YILDIZ’da birlik-beraberlik mesajları içeren duygu yüklü bir açılış konuşması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öncülüğünde düzenlenen Kutlu Doğum programlarının her geçen yıl geniş katılımlarla yapıldığını belirten YILDIZ, "İnsanı Allah’a kul etmeden onurunu korumak mümkün değildir. İnsan ne kadar Allah’a teslim olursa onurunu o kadar korumuş olur. İnsan yeryüzünde Allah (c.c.)’ın halifesidir. Kur’an’ın ifadesiyle o yaratılmışların en üstünü, en şereflisidir. Maddi ve manevi kabiliyetler bakımından mükemmel yaratılmıştır. İnsan bu imkân ve kabiliyetleri Allah’ın isteğine paralel olarak kullanırsa Allah’ın sevdiği kulu olur. Çirkin ve kötü yönde kullanır, başkalarının onurunu ve şerefini ayaklar altına alırsa, mesela yalan konuşur, insanları aldatır, dedikodu, iftira gibi işler yaparsa, kul hakkı yerse, Allah’a karşı, insanlara karşı ve diğer varlıklara karşı görevini düzgünce yapmazsa Allah katındaki onurunu, şerefini, değerini zedelemiş olur” şeklinde konuştu.

İlçe Müftümüz, dünyada huzurlu ve onurlu bir hayat sürmek, ahirette ise Firdevs cennetine girmek ve Allah’ı görmek isteyenlerin Efendimizin sünnetini hayatına hayat kılması gerektiğini vurgulayarak; Şebinkarahisar'ın en büyük salonunu böylesine muhteşem, mükemmel bir katılımla doldurduğunuz için siz aziz misafirlerimize, vatandaşlarımıza, Peygamber sevdalılarına, bu programda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, din görevlisi arkadaşlarımıza ve eşlerine, daire personelimize kısaca emeği geçen herkese kurumum adına şükranlarımı ve tebriklerimi iletiyorum dedi.

Programda, Hisar Kur’an Kursu Ek Eğitim programı öğrencilerinin İlahi sunumu ve Ortaokullar arası ilahi yarışması birincisi Fatma Kevser KARAMAN’ ilahi dinletisi salondakiler tarafından gözyaşları içerisinde dinlendi. Akabinde Müftü YILDIZ katılımcılara gül takdiminde bulundu.

Hafta boyunca yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenci kardeşlerimize plaketleri ve hediyeleri takdim edildi.

Program da Eğitimci-Yazar Sait ÇAMLICA ise “Hz. Muhammet ve İnsan Onuru” konulu bir konferans verdi. Allah’ın insandan sonra herhangi bir tür yaratmadığına işaret eden Kara, “Bütün yarattığı mahlûkatı da dolaylı veya direkt olarak insana hizmet etsin diye yarattı. Allah ile irtibatı olan insan meleklerden daha üstün bir keyfiyete sahiptir. Allah nezdinde büyük melekler hariç bütün meleklerden Müslümanlar daha üstündürler. Mü’min, meleklerin bile dualarına mazhardır. İnsan sıradan bir varlık değil. Allah’ın nezdinde en mükemmel olan bu varlığı bir peygamber evladı olarak dünyaya gönderiyor. Hepimiz Hz. Adem’in (as) çocukları olarak birer peygamber evladıyız. Efendimize (sav) ümmet olmak o kadar kıymetli bir meseledir ki, Efendimize (sav) en yakın Hz. İsa (as) da O’na ümmet olmayı dua etmiştir. Allah (c.c.) da Hz. İsa’nın duasını kabul etmiştir. O ahir zamanda gelerek Efendimizin ümmeti olma şerefini yaşayacaktır. Bizlerde bir peygambere ümmet olarak Allah bizi seçmiş, lütfetmiştir.”

 21. asrın bir cahiliye asrı olduğunu vurgulayan ÇAMLICA, “Bu dönem asla medeniyet değildir, uygarlık olabilir ama bir cahiliye asrıdır. İnsanın en temel hakkı hayat hakkıdır. İnsanı tükettiğiniz yerde, insanın hayatına saygı duymadığınız yerde neye saygı duymuş olursunuz. İnsan için asıl önemli olan izzet ve itibar tarafıdır. Bunların göz ardı edildiği yerde insanı yaşatamazsınız. Ve nitekim Batı uygarlığı bugün her sahada çöküş yaşıyor. Buna karşılık İslam dünyası da olması gereken yerde değildir. Bu durum ayrı bir handikaptır. 

Sait ÇAMLICA konuşmasını, Müslümanların izzet ve itibara yeniden kavuşması ve insanlığın kurtuluşuna vesile olabilmesi için Hz. Muhammed’in sünnetini yeniden hayatına hayat kılmaya mecbur ve mahkûmdur sözleriyle bitirdi.

Kutlu Doğum programı İlçe Müftülüğü İlahi Korosu eşliğinde ki Sakal-ı Şerif ziyareti ile sona erdi.


Tür : Diğer Tarih : 19.04.2013
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Sayfa Ziyaret Sayacı
239.072
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this